Stacks Image 819
jest to choroba tkanki podskórnej, spowodowana zachwianiem proporcji między tkanką łączną a tłuszczową oraz zaburzeniami procesów przemiany w adipocytach ( komórkach tłuszczowych). Zmiany te polegają na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.
są to wrzecionowate pasma o zabarwieniu różowo-fioletowym powstające w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry i zerwania włókien kolagenowych. Występują najczęściej na skórze ud, brzucha, piersiach oraz pośladków. Przyczyną ich powstawania są czynniki hormonalne, genetyczne, znaczny przyrost masy ciała w zbyt krótkim czasie, ciąża oraz różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.
jest to utrata lipidowej bariery ochronnej, wywołana zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne.
linijne ubytki nadmiernie zrogowaciałego naskórka.
jest delikatna, cienka i wrażliwa na skutek niedoczynności gruczołów łojowych i słabego nawilżenia. Łuszczy się, jest szorstka i napięta.
charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem, ostrą reakcją na czynniki zewnętrzne, uczuciem napięcia, szorstkością i zaburzeniami rogowacenia, a także pieczeniem i świądem.
(Wyprysk kontaktowy) objawia się przez występowanie powierzchownych zmian na skórze o charakterze zapalnym, które powstają w wyniku kontaktu chorego z alergenem. Jest to najczęstsza postać wyprysku i można wyróżnić dwie jego odmiany - ostrą oraz przewlekłą.
jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Choroba charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z nasilonym świądem.
jest to zbiór substancji pokrywających i chroniących skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych oraz przed nadmierną utratą wody. Warstwa lipidowa wytwarzana jest przez tłuszcze wytwarzane w gruczołach łojowych.
najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, zbudowana z części zbitej i podlegająca złuszczaniu. Pełni ważną rolę ochronną.
są to cząsteczki organiczne, odpowiedzialne za starzenie się skóry, uszkodzenie tkanek, a nawet niektórych chorób.
są to rozszerzone naczynia włosowate widoczne jako obszary prześwitujących, delikatnych i czerwonych siateczek naczyniowych. Mogą być objawem m.in. trądziku różowatego.
są to drobne żylaki powierzchniowe leżące w skórze właściwej. Prześwitują przez skórę jako niebiesko-fioletowe sploty. Występują przede wszystkim na nogach.